VIKINGFIGHT V - THE BEST OF THE BEST
Fight 1 Mixfight -83kg, Pro (T) 2 x 3 min Mike Pyle (DK)
Winner by submission (Triangle choke), 55 sek. Round 2
vs Petras Markevicius (LT)
Fight 2 Mixfight -83kg, Pro (T) 2 x 3 min David Patterson (IR) vs Patrick Suhl (DE)
Winner by TKO (Injury), 15 sek. Round 1
Fight 3 MuayThai -85kg, B-class 5 x 2 min Sune Boysen (DK)
Winner by KO, 1.03 min Round 3
vs Taymore Husein (NO)
Fight 4 Shooto -91kg, B-class 2 x 5 min Rune Abrahamsson (DK)
Winner by TKO (Kick to the head), 47 sek. Round 1
vs Mihaljo Mihnjak (DE)
Fight 5 MuayThai -67kg, B-class 5 x 2 min Christian Klingenberg (DK)
Winner by points
vs Martin Akhtar (SE)
Fight 6 Shooto -70kg, B-class 2 x 5 min Julian Nguyen (DK) vs Daniel Ackermann (DE)
Winner by submission (Triangle choke), 2.17 min Round 1
Fight 7 MuayThai -63,5kg, A-class 5 x 3 min Muedin Idrizi (DK)
Winner by KO, 2.11 min Round 1
vs Reggy Linsingh (BE)
Fight 8 Shooto -91kg, B-class 2 x 5 min Nic K-Osei (DK)
Winner by RSC (Strikes from the mount), 1.15 min Round 2
vs Ernestas Gimzauskas (LT)
Fight 9 MuayThai -77kg, A-class 5 x 3 min Bassam Chahrour (DK)
Winner by points
vs Rudolf Kremers (BE)
Fight 10 Mixfight -83kg, Pro (T) 3 x 5 min Mike Pyle (DK)
Winner by RSC (Strikes from mount), 1.31 min Round 1
vs Patrick Suhl (DE)
VIKINGFIGHT IV - CHAMPIONS NIGHT
Fight 1 Shooto -91kg, B-class 2 x 5 min Rune Abrahamsson (DK)
Winner by points
vs Nick Struve (NL)
Fight 2 MuayThai -71kg, B-class 5 x 2 min Christian Klingenberg (DK) vs Markus Sayeed (SE)
Winner by points
Fight 3 Mixfight -75kg, Pro 2 x 5 min Karim Sørensen (DK)
Winner by KO, 1st round
vs Tomas Schwegler (SW)
Fight 4 MuayThai -75kg, B-class 5 x 2 min Thomas Frederiksen (DK) vs Elias Daniel (SE)
Winner by TKO, 3rd round
Fight 5 Mixfight -85kg, Pro 2 x 5 min Nic K-Osei (DK)
Winner by KO, 1st round
vs Marco Merodio (NL)
Fight 6 Mixfight -85kg, Pro 2 x 5 min Mikkel Guldbæk (DK)
Winner by submission,
1st round
vs Daan Kooiman (NL)
Fight 7 MuayThai -75kg, B-class 5 x 2 min Kim Jensen (DK)
Winner by points
vs Rasmus Adamson (SE)
Fight 8 Shooto -91kg, B-class 2 x 5 min Jacob Sverre Løvstad (NO)
Winner by KO, 1st round
vs Ricadio Turkey (NL)
Fight 9 Shooto -83kg, B-class 2 x 5 min Thai Tuong Pham (DK)
Winner by submission,
1st round
vs Hubert Veenendaal (NL)
Fight 10 MuayThai -75kg, B-class 5 x 2 min Bassam Chahrour (DK)
Winner by KO, 1st round
vs Arif Dogan (BE)
Fight 11 Shooto -83kg, B-class 2 x 5 min Mike Pyle (DK)
Winner by submission,
2nd round
vs Arschak Dahabagian (NL)
VIKINGFIGHT III - RUMBLE IN THE WEST
Fight 1 Muay Thai -82 kg, B class 5 x 2 min Sune Boysen (DK) vs Ali Chahrour (DK)
Winner by points
Fight 2 Mixfight -90 kg 3 x 5 min Martin Kampmann (DK)
Winner by TKO
vs Gert Mannaerts (BE)
Fight 3 Kickboxing -75 kg, B class 5 x 2 min

Attila Hawk (DK)
Winner by points

vs Johan Svahn (SE)
Fight 4 Mixfight -80 kg 3 x 5 min Karim Nsaria Sørensen (DK)
Winner by submission 1 Rnd,
Heel hook
vs Matthieu Lawalata (NL)
Fight 5 Muay Thai -82 kg, A class 5 x 2 min Leif Christiansen (DK) vs Fredrick Rosenberg (SE)
Winner by points
Fight 6 Mixfight -80 kg 3 x 5 min Thomas Frederiksen (DK)
Winner by points
vs Dennis Scholten (NL)
Fight 7 Muay Thai -75 kg, B class
5 x 2 min Bassam Chahrour (DK)
Winner by TKO 1 Rnd
vs Kim Jensen (DK)
Fight 8 Mixfight -90 kg 3 x 5 min Mike Pyle (USA)
Winner by submission 1 Rnd,
Rear naked choke
vs Daan Kooiman (NL)
Fight 9 Muay Thai -72,5 kg A class 5 x 3 min Ole Baguio Laursen (DK)
Winner by points
vs Imro Main (NL)
Fight 10 Mixfight -90 kg 3 x 5 min Martin Tondryk (DK) vs Dave Dalgliesh (NL)
Winner by TKO 2 Rnd
VIKINGFIGHT II - THE MODERN GLADIATORS
Fight 1 Mixfight -70 kg
Tournament
1 x 5 min Karim Nsaria Sørensen, DK vs Per Eklund, SE
Winner by submission,
Armbar
Fight 2 Mixfight -70 kg
Tournament
1 x 5 min Colin Mansour, NL vs Tchavdar Pavlov, SE
Winner by RSC
Fight 3 Kickboxing -75 kg, B class 5 x 2 min

Attila Hawk, DK
Winner by points

vs Bassam Chahrour, DK
Fight 4 Mixfight +90 kg 3 x 5 min Michel Saouma, DK
Winner by submission 1 Rnd,
Choke
vs Jessie Sanchez, USA
Fight 5 Mixfight +90 kg 3 x 5 min Hassan Torabi, DK vs Aras, USA
Winner by Disq. 1 Rnd
Fight 6 Mixfight -90 kg 3 x 5 min Dave Ferguson, USA
Winner by submission 1 Rnd,
Leg kimura
vs Daan Kooiman, NL
Fight 7 Mixfight -70 kg
Tournament final
3 x 5 min Tchavdar Pavlov, SE vs Per Eklund, SE
Winner by submission 1 Rnd,
Triangle choke
Fight 8 Mixfight -80 kg 3 x 5 min Kees Keysa, NL vs Robert Sundal, SE
Winner by submission 1 Rnd,
Rear neck choke
Fight 9 Muay Thai -83 kg B class 5 x 2 min Sune Boysen, DK
Winner by points
vs Ali Chahrour, DK
Fight 10 Mixfight -80 kg 3 x 5 min Thomas Frederiksen, DK
Winner by Rsc 2 Rnd
vs Patrick Pålson, SE
Fight 11 Mixfight +90 kg 3 x 5 min Martin Tondryk, DK
Winner by submission 1 Rnd
Key lock
vs Edwin Gertenbach, NL
Fight 12 Mixfight -90 kg 3 x 5 min Mikkel Guldbæk, DK
Winner by Disq 1 Rnd
vs Tjerk Vermanen, NL
VIKINGFIGHT I - THE ULTIMATE CHALLENGE
Fight 1 Mixfight -70 kg
Women
3 x 5 min Elif Selik, DK vs Johanna Eliasson, SE
Winner by points
Fight 2 Mixfight -80 kg
Tournament
1 x 5 min Thomas Frederiksen, DK
Winner by KO 1 Rnd
vs Mads Nielsen, DK
Fight 3 Mixfight +90 kg 3 x 5 min Martin Tondryk, DK
Winner by KO 1 Rnd
vs Martin Wistrand, SE
Fight 4 Muay Thai -75 kg, B class 5 x 2 min Ilhan Özgur, DK
Winner by KO 3 Rnd
vs Kim Jensen, DK
Fight 5 Mixfight -70 kg 3 x 5 min Lee Corville, NL vs Karim Nsaria Sørensen, DK
Winner by KO 1 Rnd
Fight 6 Mixfight -90 kg 3 x 5 min Nic K-Osei, DK
Winner by KO 1 Rnd
vs Johnny van Euuarnooi, NL
Fight 7 Mixfight -80 kg
Tournament final
3 x 5 min Thomas Frederiksen, DK
Winner by submission 2 Rnd
vs Patrick Pålson, SE
Fight 8 Mixfight -90 kg 3 x 5 min Mikkel Guldbæk, DK
Winner by submission 3 Rnd.
vs Peter Haraldsson, SE
© 2002 by Vikingfight